blog
Sıva ile Isı Yalıtımı

Isı yalıtım sıvaları ile mantolama ve izolasyon uygulamaları her geçen gün artmaya devam ediyor. Yani yalıtım sıvaları giderek daha çok tercih edilen bir ürün haline geliyor ve daha çok kullanıcıya ismini duyurmuş oluyor. Kullananların da ısı yalıtım sıvasından çok memnun olduklarını belirtmeleri, bu malzemelerinin güvenilirliğini de oldukça artırıyor.

Diğer yandan her geçen gün artan kullanım oranı ve olumlu geri dönüşlere rağmen ısı yalıtım sıvalarına soru işareti ile bakanlar da yok değil. Bu kişiler sıva ile mantolamanın uygulamadaki kolaylığını kabul etmelerine rağmen, ısı yalıtımı yapma konusundaki performansına şüphe ile yaklaşmaktalar. Alışılagelmiş levhalara baktıklarında sadece sıva ile yalıtım olabileceği fikri onlara uzak gelmekte. 

Aslında konu teknik bir konu olduğundan bilimsel açıklamasını ve ispatını yapmak da çok kolay. Cisimlerin ısı yalıtım performansını gösteren “Lamda Değeri” diye bir değer vardır. w/mK cinsinden ifade edilen bu değer; sıva, levha veya herhangi bir cismin ne kadar ısı yalıtımı yapabildiğini bize açıklar. Birim ifadesinden de anlaşılacağı üzere tuttuğu enerji miktarının metreye yani uzunluğa bölünmesiyle elde edilen bu değer bize malzemenin kalınlığının da konuyla doğrudan alakalı olduğu gösterir. Yani özetle şunu söyleyebiliriz; lamda değeri aynı olan iki cisim, aynı kalınlıkta olduklarında aynı ısı yalıtımını yaparlar. Sertlik, yumuşaklık vs gibi şeyler bu hesabı kesinlikle etkilemez. Yine bu değerlerden yola çıkarak şu hesabı yapabiliriz. Elimizde x lamda değerinde 4 cm kalınlıkta bir levha olsun. Y lamda değerinde bir sıva ile aynı yalıtımı yapabilmek için ısı yalıtım sıvasını ne kadar kalınlıkta kullanmamız gerektiğini hesaplayabiliriz. 

Daha da net açıklamak gerekirse; bir malzemenin ısı yalıtımı yapıp yapmadığı veya ne kadar yalıtım yapabildiği teknik değerlerle ortaya konulabilen bir şeydir. Dolayısıyla herhangi bir malzemenin ne kadar ısı yalıtım yapabildiği bilimsel olarak belirtilebilen ve ölçülebilen bir değerdir. Konunun malzemenin yapısı, rengi, sertliği vs gibi şeylerle hiçbir alakası yoktur. 

Gelelim sorumuzun cevabına. Lamda değerlerine baktığımızda ısı yalıtım sıvalarının yalıtım yaptıklarını çok net olarak söyleyebiliriz. Bu söylemimizi de ispatlayabiliriz. Performans açısından levhalarla değerlendirdiğimizde, levhalardan çok daha üstün lamda değerlerine sahip ısı yalıtım sıvaları olduğunu görebiliriz. Üstelik yalıtımlı sıvaların levhalar gibi erime, çürüme yapmayarak performansının hiç düşmediğini de göz önünde bulundurursak, bu malzemelerin uzun vadede ekstra üstün olduklarını da söyleyebiliriz. 


Blog
Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Tümünü Gör
E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60