Sıvaterm Yalıtım Sıvası, içerisinde bor, taş tüyü, cam kürecik ve genleştirilmiş mineraller barındıran kuru forma sahip toz grubu sınıfındaki ekolojik sıvadır. Özel formüle edilmiş bileşiminde insan sağlığına zararlı kimyasal ya da kanserojen hiçbir madde bulunmaz.

İnorganik kompozit yapısı gereği ısı, ses, su ve yangın yalıtımını aynı anda mükemmel bir performansla gerçekleştirir. Yoğunluğu düşüktür. Normal bir sıvaya göre 6 kat daha hafiftir. Bu sayede binanıza fazladan yük bindirmez.

Dünyadaki en uzun ömürlü yalıtım malzemesidir. Ömrü binanın ömrüne eşittir. Difüzyon direnci düşüktür, yani nefes alır. Nefes alma özelliği sayesinde duvarlarda küf, nem ve bakteri oluşumunu engeller. Uygulandığı mekânlara sağlıklı ve konforlu bir atmosfer sağlar.

Yeni yapılan projelerde kaba sıvanın yerine uygulanabilir. Ayrıca Sıvaterm kullanımıyla birlikte pahalı duvar elemanlarının kullanımına gereksinim kalmaz. Bu özellikleri sayesinde de ciddi maliyet avantajı sağlar.

Sıvaterm İzonaturel Ekolojik  İç - Dış Cephe Isı Yalıtım Sıvası
Sıvaterm İzonaturel Ekolojik  İç - Dış Cephe Isı Yalıtım Sıvası
Kullanım Alanları
Sıvaterm Ekolojik Yalıtım Sıvası, hem iç hem de dış cephede kullanılabilen bir üründür. Aynı anda ısı, ses ve su yalıtımı yaptığı için bu üç izolasyon çeşidinden bir veya birkaçının gerekli olduğu her yerde tercih edilebilir.
Yeni projelerde hem iç hem de dış cephede kaba sıvanın yerine kullanılabilen bir sıvadır. İç cephede tabanda ve tavanda kullanıldığında yalıtım özelliğinden en üst düzeyde yararlanılmış olur. Aynı şekilde yeni projelerde su geçirmezlik özelliği dolayısıyla çatı izolasyon malzemesi olarak da kullanılabilir.
Dış cephe kaplama veya dış cephe mantolama olarak adlandırdığımız, eski binalara yapılan klasik mantolama işlemi için de Sıvaterm doğru üründür. Yüzey temizlendikten sonra Sıvaterm ile sıvanan binanın mantolama işlemi tamamlanmış olur.
Ürün Bilgileri
Teknik Özellikler

Isı İletkenlik: 0,042 W/mk T1

Ses Yalıtım Yapısı: 35db (3 cm / 500hz)

Yanıcılık Sınıfı:  A1 Hiç Yanmaz

Basınç Dayanımı: 5,79 N/mm² CSI

Yapışma Mukavemeti: 1,5 N/mm²

Su Buharı Geçirgenlik: 1,42

Yoğunluk: 350 ±50 kg/m³

Su Emme Katsayısı: 0,316 kg/m²  W1

Tüketim: 3-3,5 kg/m²/1 cm

Uygulanabilir Kalınlığı: 1,5 – 5 cm (8 cm'e Kadar Sarkma Yapmaz)

Kuruma Süresi: 23 C %50 nem ortamında 5 gündür.

Görünümü: Beyaz ve Gri

Uygulama Sıcaklığı: +5 / +45 C

Uygulama Araçları: Çelik Mala, Mastar, ve firmamızın önerdiği tipteki uygulama makinaları ile uygulanır.

Uygulandığı Yüzeyler: Boyalı eski binalarda ilk önce brüt beton astarı sürülür sonra Sıvaterm uygulanır. Tuğla, ytong, bims gibi malzemelerde direkt uygulanabilir. Beton yüzeyler üzerine brüt beton astarı sürülür.

Ambalaj Şekli: 12 Kg Kraft Torba

Raf Ömrü: Rutubetsiz Bir Ortamda Depolandığında Açılmamış Ambalajın Bekleme Ömrü 12 Aydır.

Ürünün Hazırlanışı

Harcın hazırlanacağı tekneye 7 litre su koyulup 12 kilogramlık Sıvaterm torbası tamamen boşaltılır. Sıvaterm, kompozit bir yapıda olduğu için kuru haldeki karışım homojen değildir. Bu sebeple torba kesinlikle bölünmemeli, tamamı tek seferde tekneye boşaltılmalıdır. Bir tekneye birden çok torba boşaltılabilir.

Ardından 500-600 devirli bir mikserle karıştırılır. (Yüsek devirli mikserler harca zarar verebilir.) 10 dakikalık bir bekleme süresinden sonra harcın kıvamına göre 0,5 litre – 1 litre daha su ilave edilip tekrar uygun kıvama gelinceye kadar 1-2 dakika karıştırılır. Uygulamaya hazır haldeki malzeme tekne içerisinde en fazla 3 saate kadar bekleyebilir.

Uygulama Yöntemi

Sıvaterm Ekolojik Yalıtım Sıvası’nın uygulanması çelik mala yardımıyla ya da uygun püskürtme makinesi ile yapılabilir. Çelik mala ve mastar kullanarak klasik sıva uygulayabilen tüm ustalar Sıvaterm’i de uygulayabilir. Isı yalıtım projesine göre 1 cm ile 8 cm arasında istenilen her kalınlık uygulanabilir. Tek seferde 2,5 cm kalınlık uygulanabilir. Daha kalın bir uygulama isteniyorsa, uygulanan ilk katın kuruması beklenip ikinci kat ondan sonra uygulanabilir. Kuruma süresi (15 °C sıcaklık , %50 nem ortamında) 36 saattir. +5 °C ile +45 °C aralığındaki atmosfer sıcaklığında uygulanabilir. Sıvaterm'in üzerine istenilen her türlü sıva (mineral, alçı) ve boya son kat olarak uygulanabilir.

Uygulamadan önce tabii ki uygulama yüzeyi özenle hazırlanmalıdır. Sıvaterm; tuğla, bims, briket, gazbeton gibi elemanlarla örülmüş duvarlara herhangi bir astar ya da file yapmadan doğrudan uygulanabilir. Yapışma mukavemeti (Aderansı) yüksektir. Perde beton, tünel kalıp, beton panel gibi yüzeylere uygulamadan önce brüt beton astarı kullanılması tavsiye edilir. Boyalı yüzeylerde de brüt beton astarı sürdükten sonra kullanılmalıdır. Toz tabakası ile kaplı yüzeylere uygulanmadan önce yüzey tozdan arındırılmalıdır. Her türlü sıvanın üzerine uygulanabilir ancak dökülmeye yüz tutmuş ve sağlam olmayan sıvalar kazınmalıdır.

E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.