Merak Ettikleriniz

Isı yalıtımı, son yıllarda devletin getirdiği zorunluluk yasaları, enerji tasarrufu sağlaması ve vergi avantajlarını getirmesiyle birlikte popülarite kazanmaya başladı. Tabii ki inşaat sektöründe yaşanan bu hareketlilik, beraberinde bazı tartışmaların da yaşanmasına neden oldu.

Yalıtım yapmada kullanılan organik ve inorganik yalıtım malzemelerinin uygulama tekniklerinin farklılık göstermesi bu tartışmalara neden olmuştur. Isı yalıtımı sektöründe bu tür tartışmalar yaşanırken ısı yalıtım sıvası da tartışma konularının en önemli nedenlerinden biri olmayı başardı.

sss
sss
SIVATERM nedir? Neyden üretilmiştir?

SIVATERM; Yüksek sıcaklıkta pişirilmiş ve genleştirilmiş cam küre, perlit ve mineral elyaflardan üretilmiş hafif, ısı yalıtımı sağlayan kompozit bir harçtır.

SIVATERM nerede ve nasıl uygulanır?

SIVATERM; Binalarda iç ve dış cephede ısı yalıtımı yapılmak istenilen yüzeylerde uygulanır. Kraft torbalarda kuru toz harç olarak inşaatlara sevk edilir. Burada içerisine su katılıp karılmak sureti ile hazırlanır ve uygulama yapılmak istenen yüzeylere çelik mala ve mastar kullanılarak sıva şeklinde uygulanır. Özel işçilik gerektirmez, sıva yapmasını bilen herkes uygulayabilir. Uygulama hakkında daha detaylı bilgi için lütfen uygulama kılavuzunu inceleyiniz.

SIVATERM insan sağlığına zararlı mıdır?

SIVATERM insan sağlığına kesinlikle zararlı değildir. İçerdiği bileşenler ve mineraller tamamen doğaldır ve kanserojen değildir.

SIVATERM evimizde yangın riski oluşturur mu? Yanıcı mıdır?

SIVATERM A1 sınıfı hiç yanmaz bir üründür. Avrupa standardlarında yanmazlık sınıfları A1,A2,B1,B2 ve C şeklinde sınıflandırılmıştır. Kimi mantolama malzemeleri tutuşmayı geciktiren çeşitli kimyasal katkılar kullanarak B veya C sınıfı yanmazlık belgeleri alabilmektedirler. Fakat bu malzemeler yangın esnasında eriyerek zehirli duman salınımı yapmaktadırlar, bu zehirli duman yangın esnasında en büyük hayati tehlikeyi oluşturmaktadır. A1 sınıfı yanmaz ürünler yangın esnasında hiçbir şekilde alev alıp tutuşmadıkları gibi erimezler ve hiçbir şekilde duman salınımları olmaz. Bir ürünün gerçek anlamda yanmaz olduğunu söyleyebilmek için o ürünün yanmazlık sınıfının A1 olması gerekmektedir. SIVATERM hiç yanmaz bir üründür yangın esnasında binayı koruyarak yangın yalıtımı sağlar.

SIVATERM nefes alabiliyor mu?

SIVATERM bünyesindeki gözenekler sayesinde nefes alma kabiliyeti yüksek bir üründür. Nefes almayan mantolama malzemeleri sağlığımızı olumsuz yönde etkiledikleri gibi küf ve rutubete sebep olurlar. Ayrıca bünyelerinde oluşan yoğuşma nedeniyle ısı yalıtım performansları olumsuz etkilenir. SIVATERM nefes alan yapısı ile hem insan sağlığına zararlı değildir hem de küf, rutubet ve nemlenmeye dayanıklıdır.

SIVATERM rutubeti önler mi? Su yalıtımı yapar mı?

SIVATERM duvarlarda dışarıdan gelen suyun içeriye difüze olmasını engeller suyu emmez ve geçirmez. Bu özelliğinden dolayı çok iyi su yalıtımı yapar ve rutubeti önler.

Sadece SIVATERM kullanarak ısı yalıtımı sağlayabilir miyim?

SIVATERM tek başına ısı yalıtımı sağlayan ve sıva şeklinde uygulanan bir malzemedir. Tek başına ısı yalıtımı sağlar başka bir malzeme ile birlikte kullanılmaz.

SIVATERM mi? Mantolama mı?

SIVATERM çünkü diğer mantolama sistemlerine göre daha iyi yalıtım sağlar. İşçiliği daha kolaydır. Nefes aldığı için diğer mantolama malzemeleri gibi nemlenme ve rutubet yapmaz. File, dübel, vida gibi ek malzeme gerektirmeden uygulanabilir. Ek yeri yoktur. Tamamen yerli bir üründür ve kanserojen olmayan malzemelerden üretilmiştir. Diğer mantolama sistemlerine göre daha hafiftir binaya yük bindirmez ve diğer mantolama malzemelerinden farklı olarak A1 hiç yanmaz sınıfındadır.

SIVATERM ’i kimler uygulayabilir?

SIVATERM Özel işçilik gerektirmez çelik mala ve mastar kullanmayı bilen her usta kolayca uygulayabilir. İşçiliği kolaydır bu yönüyle ekonomiktir.

SIVATERM nasıl ısı yalıtımı yapabiliyor?

SIVATERM içerisinde bor kırpılmış koyun yünü, perlit gibi yüksek ısı yalıtımı sağlayan hammaddeler içerir. Bu hammaddeler ile özel formülize edilmiş gözenekli yapısı sayesinde mükemmel bir ısı yalıtımı yapar. Isı yalıtımının yanında, ses, su ve yangın yalıtımı da sağlar.

SIVATERM ses yalıtımı yapar mı?

SIVATERM gözenekli yapısı sayesinde mükemmel bir ses yalıtımı sağlar. Gerek dışarıdan gelen sesleri, gerekse konutlar arası oluşan sesleri birbirinden izole ederek ses yalıtımı yapar.

SIVATERM hangi yüzeylere uygulanır?

SIVATERM tuğla, bims, briket, gaz beton gibi elemanlarla örülmüş duvarlara herhangi bir astar veya file kullanmadan doğrudan uygulanabilir. Halihazırda oturulmakta olan binaların iç ve dış duvarlarında sıvalı ya da boyalı yüzeylere geçiş astarı uygulandıktan sonra SIVATERM uygulanabilir. Beton yüzeylere ise geçiş astarı sürüldükten sonra SIVATERM uygulanabilir. Sağlam olmayan ve esneyen yüzeylere SIVATERM uygulanmaz. Tozlu yüzeylerde yüzey tozdan arındırılmalıdır.

SIVATERM’ i içeriden uygulayabilir miyim?

Mantolama genel olarak dışarıdan yapılan bir yalıtım uygulamasıdır, mantolama uygulamasının yalnızca dışarıdan yapılmasının sebebi ise, eski tip mantolama sistemlerinin petrol türevi olması ve kanserojen maddeler içermesidir. SIVATERM ısı yalıtım sıvası doğal minerallerden oluşan yapısından dolayı insan sağlığına zararlı hiçbir kimyasal ve kanserojen madde içermez. Bu özelliği sayesinde de içeriden rahatlıkla uygulanabilir.

SIVATERM i hangi kalınlıkta uygulamalıyım?

SIVATERM Isı Yalıtım Sıvası, yalıtım projelerine göre 1cm ile 10cm arasında istenilen her kalınlıkta uygulanabilir. Tek seferde 2,5cm kalınlığa kadar rahatlıkla uygulanabilir. Daha kalın bir uygulama yapılmak isteniyorsa, uygulanan ilk katın kuruması beklenir sonra ikinci kat uygulanır. Ülkemizin Ege ve Marmara bölgelerinde 2-2,5cm, iç Anadolu ve doğu bölgelerinde 3-3,5cm uygulanması tavsiye edilmektedir.

Dolu yağışı olursa SIVATERM li dış cephemiz delik deşik olur mu?

SIVATERM içerdiği bileşenler sayesinde yapışma mukavemeti yüksek bir malzemedir. Rijit ve sağlam bir yapıya sahiptir. Kopma dökülme ve çatlama yapmaz. Darbelere karşı dayanıklıdır. Dolu yağışında hiçbir şekilde zarar görmez.

SIVATERM kullanırsam enerji kimlik belgesi alabilir miyim?

SIVATERM Ekolojik Yalıtım Sıvasını yeni projelerinizde kullandığınızda En İyi Sınıf Enerji Kimlik Belgesi alabilirsiniz. Mevcut binalarınıza da SIVATERM Ekolojik Yalıtım Sıvası ile mantolama yaptığınızda, halihazırda sınıfı ne olursa olsun, SIVATERM’in yüksek yalıtım performansının sağladığı enerji tasarrufu binanızı En İyi Sınıf Enerji Kimlik Belgeli binalar kategorisine taşır.

SIVATERM ile belediyeden izin alabilir miyim?

SIVATERM TSE Belgesine sahip bir üründür. Hem ürün, hem de uygulama açısından gerekli bütün belgelere sahiptir. SIVATERM kullanarak belediyelerden alınabilecek bütün izinleri alabilirsiniz.

SIVATERM çatlar mı? Dökülür mü?

SIVATERM’i diğer mantolama malzemelerinden ayıran bir özelliği de, yüksek mukavemetli, rijit ve sağlam yapısıdır. Uygulandığı yüzeylerde darbelere dayanıklı, sarkma yapmayan, dolu ve yağıştan etkilenmeyen yüksek yapışma kabiliyetine sahip bir üründür. Bu özelliklerinden dolayı dökülme ve çatlama yapmaz. Ayrıca hiçbir şekilde çürümez.

SIVATERM in garantisi var mı?

SIVATERM 10 yıl üretici garantisi altındadır.

E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60