blog
İçeriden Yapılan Yalıtımın Önemi

Binalarda yalıtım hem içerden hem de dışardan yapılabilmektedir. Bilindiği üzere mantolama dediğimiz uygulama, dışardan yapılan yalıtıma verilen isimdir. Hatta zaman zaman dış cephe kaplama veya dış cephe mantolama olarak da adlandırılır. Mantolamanın sadece dışardan yapılmasının en büyük sebebi, eski tip klasik yalıtım malzemelerinin petrol türevi olması nedeni ile kanserojen maddeler içermesidir. Dahası bu malzemeler oldukça dayanıksızdır. Üzerine geçilen son kat sıva, hafif darbelerle bile tahrip olabilmektedir.

Yalıtım malzemelerinin geldiği son noktada, ısı yalıtım sıvaları pek çok alanda bize yenilikler ve avantajlar sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi de içerden de yalıtım yapılabilmesidir. Isı yalıtım sıvaları doğal minerallerden oluşan yapılarından dolayı sağlığa zararlı hiçbir madde barındırmazlar. Böyle olduğu için de binaların iç cephelerinde de rahatlıkla uygulanabilmektedirler. Ayrıca nefes aldıkları için de iç cephelerde uygulamanın hiçbir sakıncası yoktur. 

Hepimiz şunu duymuşuzdur; eğer ki kombinizi dışarı çıkarken biraz ısıyı düşürmek suretiyle açık bırakırsanız, kapatıp tekrar açmaya oranla çok daha az daha doğal gaz faturası ödersiniz. Bunun sebebi cisimlerin entalpisi ile alakalıdır. Yani tamamen bilimseldir. İşte içerden ısı yalıtım sıvası ile yapılan yalıtım da bu bilimsel hadiseden ötürü sadece dışarıdan yapılan mantolamaya oranla çok daha fazla enerji tasarrufu sağlar. 

Gelin isterseniz konuyu biraz daha açalım. Entalpi, cisimlerin üzerinde topladıkları enerji toplamıdır. Yani 5 C bir odada saatler geçtikten sonra, odadaki her şeyin ısısı 5 C’ye eşitlenir. Oda 5 C’ olduğu müddetçe duvarlar, eşyalar ve hava 5 C’ ye eşitlenene kadar enerji akışı olmaya devam eder. Yalıtım değeri olan malzemeler bu enerji akışına dahil olmazlar. Yani özetle açıklamak gerekirse; siz kombinizi açıp 28 C’ye getirdiğinizde önce duvarlar ısı enerjisini emer, ta ki 28 C’ oluncaya kadar, sonra eşyalar, son olarak da hava bu işlemi gerçekleştirir. Tabii ki havanın yoğunluğu çok düşük olduğundan en az enerjiyi tüketir. Duvarlar ve eşyaların 28 C’ye ulaşması saatler sürecekken, havanınki 5-10 dakikayı geçmeyecektir. Yani siz aslında kombiyi açtığınızda önce duvarları sonra eşyaları en son da havayı ısıtırsınız. Bu süre zarfında da en çok enerjiyi duvarlar tüketir. İşte bu yüzden kombinizi hiç kapatmadığınızda daha az enerji tüketmiş olursunuz. 

İç ve dış cephe yalıtımında Sıvaterm'i tercih ederek faturalardan tasarruf edebilirsiniz. 

Biraz daha net açıklamak gerekirse; binalarınıza içeriden ısı yalıtım sıvası ile yalıtım yaptığınızda, duvarlarınız komple yalıtımlı bir malzemeyle kaplanmış olacak. Kombinizi açtığınızda en büyük enerji emici olan duvarların enerji emmesi söz konusu olmayacağından odanız çok daha çabuk ve çok daha az enerji tüketerek ısınmış olacak. Size de hafiflemiş faturaların keyfini sürmek kalacak.

Blog
Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Tümünü Gör
E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60