blog
Isı Yalıtım Sıvasını Mantolamada Kullanmanın Avantajları

Mantolama, binaların dışarıdan ısı yalıtımı yapan malzemelerle kaplanmasıdır. Bu işlem, kışın soğukta vücudumuzu korumak için giyinmemiz işlemini andırdığı için bu adı almıştır. Yani ısı yalıtım sıvası ile mantolama yapmak dediğimizde, binanın ısı yalıtım sıvası ile kaplanmasını kastetmiş oluruz. Burada amaç, binanın iç kısmını, yani yaşam alanlarımızı, dışaradaki hava koşullarından en az etkilenir hale getirmektir. Bu sayede kışın ısıtmada, yazın da soğutmada kullandığımız aletlerin tüketeceği enerji miktarını en aza indirgemiş oluruz.

Isı yalıtım sıvası, diğer mantolama malzemeleri ile kıyaslandığında oldukça avantajlı malzemedir. İçerisinde bor, perlit gibi üstün ısı yalıtım özelliği olan mineraller barındıran bu sıvalar oldukça yüksek performanslı malzemelerdir. Uygun iklim bölgesinde uygun kalınlıkta kullanıldıklarında ideal yalıtım yaparlar. Ayrıca bu sıvalar sadece ısı yalıtım yapmakla kalmaz, aynı zamanda ses yalıtımı ve su yalıtımı da yaparlar. 

Bir diğer önemli nokta, ısı yalıtım sıvalarının sağlıklı malzemeler olmasıdır. Organik mineraller barındıran ve çimento bazlı olan bu malzemeler sağlığa zararlı hiçbir kanserojen madde barındırmazlar. Ayrıca nefes alma özelliklerinden dolayı duvarlarda küf, nem ve bakteri oluşumunu engelleyerek iç mekânlarda soluduğunuz havanın sağlıklı kalmasını da sağlarlar. 

Sağlam ve uzun ömürlü olmaları yalıtım sıvalarının bir diğer özelliğidir. Binanızın ömrüne eşdeğer ömürleri vardır. Zamanla çürüme, dökülme, bozulma yapmazlar. Ayrıca yanmaz olan bu malzemeler olası bir yangın anında alevlerin yayılmamasının önüne geçerek yangın yalıtımı da yaparlar. Isı yalıtım sıvalarının sağlamlık açısından diğer bir avantajı da uygulama esnasında dübelleme işlemine gerek duyulmaması. Dolayısı ile binalarınızı delik deşik ederek deprem anında dayanıksız konuma düşürmez. Hafif oldukları için de binanıza fazladan yük bindirmemiş olursunuz. 

Tüm bu avantajlarının yanında maliyet olarak değerlendirildiğinde de ısı yalıtım sıvaları diğer tüm mantolama malzemeleri arasında en cazip olanlarıdır. Özellikle dövizde ani dalgalanmaların yaşandığı bir dönemde, %100 yerli malı olduğu için bu dalgalanmalardan etkilenmeyen bu malzemeler, m² fiyatı olarak hesaplı malzemelerdir. Üstelik kolay uygulanabilir olması, uygulama esnasında işçilik maliyetini de oldukça düşürür. Hepsinden önemlisi ısı yalıtım sıvaları yüksek performanslı yalıtım malzemeleri oldukları için enerji giderlerinizi hem ısıtmada hem de soğutmada %60'a varan oranda düşürerek bütçenize ciddi katkı sağlarlar. Bu malzemeler binanızın ömrüne eşdeğer olduğundan dolayı, enerji tasarrufunu kesintisiz yapacağını göz önünde bulundurursanız çarpıcı maliyet avantajını görmüş olursunuz. 


Blog
Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Tümünü Gör
E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60