Isı Yalıtım Malzemelerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Isı Yalıtım Malzemelerinin Genel Özellikleri Nelerdir?

Isı yalıtım malzemeleri ısı kaybını önlemek veya ısıyı dışarıda tutmak için kullanılmaktadır. Isı yalıtım malzemelerinin neredeyse hepsi sıcak havanın içerisine ısı ve radyan ışınların girmesini ve soğuk havaya ısı akışını önlemeye yardımcı olur. Temel olarak ısı iletkenliğine bağlı, en yaygın ısı yalıtım malzemeleri cam elyafı köpük içermektedir. Bunun yanı sıra son dönemlerde çok sık tercih edilen aerogelli sıvaterm ısı yalıtım sıvasını tercih edebilirsiniz. Sıvaterm %100 yerli üretim sağlıklı ve uzun ömürlüdür. Nefes alma özelliği sayesinde duvarlarınızda küf, nem ve bakteri oluşmasına engel olur, yanmaz ısı yalıtım malzemesidir. Tüm yalıtkanlar belirli özellikleri paylaşırlar;

Bunların dışında ısı yalıtım malzemeleri;

Tüm bu özellikler sadece Sıvaterm yalıtım sıvasında bir arada bulunmaktadır. Hem uzun ömürlü hem de sağlıklı bir mantolama yaptırmak istiyorsanız kesinlikle sıvaterm ile iletişime geçmelisiniz. Sıvaterm ayrıca çevreci bir üretim teknolojisine sahiptir.

Isı Yalıtım Malzemeleri Nelerdir?

Isı , bir sıcaklık farkı olmayıncaya kadar sıcaktan soğuğa doğru akar. Evlerde ve iş yerlerinde bu, kışın ısının doğrudan ısıtılmış tüm yaşam alanlarından ısıtılmamış tavan aralığına, garajlara, bodrumlara ve hatta dış mekanlara aktığı anlamına gelir. Soğuk mevsimlerde ısı dış mekandan ev ya da iş yerinin içine akar. Konforu sağlamak için ısı yalıtımı yapılmalı ve bu ısı akışı azaltılmalıdır.


Isı yalıtımının malzemelerinin bazıları özel durumlar için,  bazı ısı yalıtım malzemeleri iyileştirmeler için kullanılmaktadır;

Isı yalıtım malzemelerinde doğal ve yapay içerikler kullanılmaktadır. Isı yalıtım malzemeleri kullanıldıkları yüzeyin yapısına göre de esnek olma özelliği sağlanmaktadır.

Doğal ısı yalıtım malzemeleri çok eski dönemlerden bu yana etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Özellikle pamuk, saman ve koyun yünü gibi malzemeler, eski dönemlerden günümüze kadar geçen süre içerisinde yalıtım malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bununla birlikte teknolojinin gelişmesiyle birlikte çok daha kullanışlı yalıtım malzemeleri yapı sektörüne dahil edilmiştir. 

Isı Yalıtım Malzemeleri Isı Dönüşümünü Nasıl Durdurur?

Isı ev duvarları, çatılar, pencere, kapı, zemin, tavan, tavan arası ve havayla temas eden birçok yapıdan geçebilme özelliğine sahiptir. Farklı ısı yalıtım malzemeleri uygulayarak içeriye girmesini istemediğimiz durumda ısıyı kontrol etme veya sınırlandırmaya yardımcı olmaktadır. Isı kazanımını ve kaybını düzeltmek çok zordur ve erken aşamalarından planlanmalıdır.

Evlerimizde ya da iş yerlerimizde kullandığımız klimalar ya da ısıtma cihazlarını, ısıtma ya da soğutma için uzun süre kullanmamız gerekebilir; bu da yüksek enerji tüketimi demektir. Bu tüketimi azaltmanın en iyi yolu duvarlar, zeminler ve tavanlar üzerinde kullanılacak ısı yalıtım malzemeleridir. Güç ve enerji kaynaklarının artan maliyetlerini hesaplarsak, ısı yalıtım malzemeleri kurulumu daha uygundur ve kısa sürede kazandırabilir. Isı yalıtım malzemeleri yıllar boyunca dış atmosferik değişikliklerden izole eder ve korur.

Blog
Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Tümünü Gör
E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60