blog
Dış Cephe Mantolama Fiyatları

Son yıllarda artan enerji bedelleri ve devletin yalıtım konusunda getirdiği destek ve zorunluluklar ile birlikte dış cephe mantolama uygulamasından yararlanan binaların sayısında ciddi bir artış oldu. Sektördeki bu haraketlilik ilk başlarda fiyatlara olumlu yönde yansımış olsa da dövizde yaşanan dalgalanmalar tekrardan fiyatların artmasına sebep oldu.

Dış cephe mantolama fiyatları hesaplanırken temel maliyeti işçilik ve malzeme oluşturuyor. Petrol türevi eski tip yalıtım levhaları, ithal edildiği için veya en iyi ihtimalle ham maddeleri ithal edildiği için dövizdeki dalgalanmalardan direkt olarak etkileniyorlar. Hatta aynı doğrultuda fiyat artışı yaşıyorlar. Üstelik bu eski tip modası geçmiş mantolama yöntemlerinin işçiliği çok meşakkatli olduğundan işçilik maliyeti de oldukça yüksek oluyor. Yani kısacası; yapıştırma malzemesinin sürülmesi, levhaların yapıştırılması, dübel uygulanması, tekrar fileli sıva yapılması, son kat sıva uygulaması gibi işlemlerle yapılan eski tip dış cephe mantolama hem işçilik hem de malzeme maliyeti ile oldukça yüksek fiyatlara mal oluyor. 

Dış cephe mantolamanın bugününe geldiğimizde ise yeni nesil mantolama malzemesi olan ısı yalıtım sıvaları ile fiyatların tekrardan ciddi anlamda düştüğünü görmekteyiz. Isı yalıtım sıvası hem performansı çok yüksek bir ürün hem de Sıvaterm gibi %100 yerli malı ürünler olduğu için dövizdeki dalgalanmalardan etkilenmiyor. Ayrıca binanın komple bu sıva ile sıvanmasıyla mantolama işlemi tamamlandığından işçilik maliyetleri açısında da ciddi avantajlar sağlıyor. 

Durum böyle olunca da binalarına dış cephe mantolama yaptırarak enerji tasarrufu yapmak isteyenler her geçen gün artan bir şekilde Sıvaterm ısı yalıtım sıvasını tercih ediyorlar. Isı yalıtım sıvalarının maliyet açısından en önemli özelliklerinden birisi de uzun ömürlü olmaları. 20 yıl firma garantisi altında olan bu sıvalar, binanızın ömrüne eşdeğer kullanım sürelerine sahipler. Oysaki eski tip mantolama malzemeleri size ancak 5 yıl firma garantisi veriyor. Nem oranı yüksek bölgelerde ise bu levhalar çoğu zaman yüksek yoğuşma nedeniyle 5 yıldan önce çürümeye başlıyorlar ve ciddi performans kaybı yaşıyorlar. Yapılan dış cephe mantolamanın kendi masrafını enerji tasarrufu giderleri ile yaklaşık 4-5 yılda amorti ettiğini düşünürsek, 5 yıllık bir yalıtım performansı için kullanılan eski tip malzemelerin aslında hiçbir maliyet avantajı olmadığı ortaya çıkıyor.

Blog
Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Tümünü Gör
E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60