Isı Yalıtımı
Isı Yalıtımı

Teknik olarak ısı yalıtımı veya bir diğer deyişle mantolama işlemi, farklı sıcaklıklarda ki iki bölge arasında ısı geçişini azaltmak amacıyla yapılan işlemdir. Bina duvarlarındaki ısı kayıplarını önlemek için bina iç ve dış duvarlarına ısı yalıtım malzemeleri ile yapılan kaplama işlemlerine mantolama denilmektedir.

   Isı yalıtımı olmayan yapılarda çok fazla israf yapılmaktadır ve oluşan bu israflar hem ev ekonomimize hem de ülke ekonomimize ciddi zararlar vermektedir. Enerji kullanımında tasarrufa gidilmesi büyük bir zorunluluktur. Oturduğumuz yapılara yalıtım yaparak enerjiden büyük ölçüde tasarruf sağlayabiliriz.

     Günümüzde ısı yalıtımı için kullanılan malzemeler ısı yalıtım sıvası, eps straforlar, xps köpük levhalar ve taş yünü plakalardır. Bu sistemler arasında uygulama ve malzeme açısından en iyi ve en sağlıklı sistem ısı yalıtım sıvalarıdır. Isı yalıtım sıvalarının diğer mantolama sistemlerinden en büyük farkı, içerdiği bileşenler itibari ile tamamen doğal olmasıdır. Ek malzeme ve özel işçilik gerektirmeden kolay uygulanabilir bir ısı yalıtım malzemesidir.

     Isı yalıtım sıvası ile yapılmış mantolama işlemlerinde ısı ortamlara dengeli bir şekilde yayılır, yalıtım yapılan duvarlarda yoğuşma, rutubetlenme, küflenme gibi olaylar meydana gelmez. Binalarda bir diğer istenmeyen durum ise korozyondur. Bina duvarlarımız yalıtım sonrasında dış etkenlerden korunur ve korozyona uğramaz bu da binamızın ömrüne direkt etki eder ve binamızın ömrünü uzatır.

Isı yalıtım sıvaları bu özellikleri itibari ile diğer mantolama sistemlerine göre daha avantajlıdır. Xps köpük levhalar, taş yünü plakalar, eps straforlar vb sistemler polistren yapıda oldukları için kanserojen madde içermektedirler ve insan sağlığını ciddi anlamda etkilerler. Suyu bünyelerinde tutan yapıları ile ısı yalıtım özelliklerini kaybederler ve ısı yalıtımı yapamaz hale gelirler. Nefes almayan yapıya sahip oldukları için yoğuşma, rutubetlenme, küflenme gibi olaylara maruz kalırlar. Ayrıca alev ile temas ettiklerinde tutuşurlar ve zehirli duman ortaya çıkarırlar. Ağır malzemelerdir, binanıza fazladan yük bindirirler. Bu nedenlerden dolayı binalarımızda uygulayabileceğimiz eni iyi ve en sağlıklı yalıtım malzemesi Isı Yalıtım Sıvasıdır.


Blog
Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Tümünü Gör
E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60