blog
Isı Yalıtım Sıvası Nedir?

Isı yalıtım sıvası genleştirilmiş inorganik minerallerden oluşan, bileşiminde petrol türevi kimyasal ya da kanserojen hiçbir madde içermeyen, tek başına ısı yalıtımı sağlayan doğal kompozit bir malzemedir.

Isı Yalıtımı Neden Önemlidir?

Yaz aylarında aşırı sıcaktan, kış aylarında aşırı soğuktan korumak için. 

Duvarlarda ve binanın içindeki soğuk alanlardan kurtulmak, homojen bir sıcaklık ve konfor sağlamak.

Dış cepheyi ve binaların yapı birimlerini yüksek ısıl gerilimlerden ve nem tahribatından korumak için. (Dış kabuktaki ısıl çeşitlilik, tonlarca ağırlığa eşit gerilimler ve çatlamalar yapabilir.)

Yoğuşmayı, rutubeti, nemi ve küfü önlemek ve teraslardaki su yalıtımını termal bozulmadan korumak için.

Hava kirliliğini azaltmak, hem ısıtma hem de soğutma için yakıt ve enerji harcamalarından (klimalarla) tasarruf etmek.

İlk yatırımı azaltmak. Isı yalıtımı ile binanın ısı kaybı ve ısı maliyeti düşecektir. Böylece daha küçük klimalar kullanacaksınız.

Tüketimi azaltarak doğal kaynakları gelecek nesillere bırakmak.

Isı Yalıtımı Yaptırdığınızda; 

Binanın dış cephesi olumsuz atmosfer koşullarından korunur. Aşırı ısınma veya soğuma, şiddetli yağmur veya dona maruz kalmazlar. 

Binanın elemanları sıcaklıktaki ani değişikliklerden etkilenmeyeceğinden, genleşme veya büzülmeden kaynaklanan çatlak veya kabarcık oluşmaz. Böylece bakım maliyetleri minimize edilebilir ve binanın ömrü artar.

Ayrıca betonarme yapı elemanları (sütunlar, kirişler ve perde duvarlar gibi) uzun yıllar. depreme karşı orijinal direncini koruyabilir.

Dış cephe yalıtım sıvası yaptırırken çok iyi araştırma yapıp en iyisini bulmalısınız. Yalıtım sıvası deyince akla ilk gelen firmalardan sıvaterm bu alanda yaptıkları işler ile kendini kanıtlamıştır. Sıvaterm yalıtım sıvası içerisinde Aerogel, cam kürecik ve genleştirilmiş mineraller bulunmaktadır. Toz grubu sınıfında doğa dostu yanmaz bir sıvadır. Özel içeriği sayesinde sağlığa zarar veren kimyasal maddeler asla içermez. 

Isı, ses, su ve yangın yalıtımında mükemmel bir performans sağlar. Yoğunluğu oldukça düşüktür ve normal sıvalara göre 6 kat daha hafiftir. Hafifliğinin artısı binanıza fazladan yük yapmamış olması ve buna balı olarak deprem dayanımının artmasıdır. 

Isı yalıtım sıvasının ömrü binanınız ömrüne eşittir. İnorganik mineral kökenli bir yapıda olduğu için Su emmez, zamanla şekil değişikliğine uğramaz, çürümez ve bozulmaz. Yani oldukça uzun ömürlüdür. Nefes alma özelliği sayesinde duvarlarda nem, rutubet, bakteri ve küf oluşumunu engeller. 

Uygulanması oldukça kolaydır. Ekonomik anlamda da size oldukça kolaylık sağlar. Yeni yapılan projelerde kaba sıva ihtiyacını ortadan kaldırır bu da müteahhite para ve zaman tasarrufu sağlar. 

Isı yalıtım sıvası ile dış cephe mantolama işlemi sıvayarak yapıldığı için tüm binanızı yekpare bir şekilde kaplar, delik dubel ve ek yeri yoktur bu yüzden ısı izolasyonu performansı çok yüksektir. 


Blog
Diğer Yazılarımıza Göz Atabilirsiniz
Tümünü Gör
E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.

+90 850 255 20 60