Yangın Yalıtımı

Yangın yalıtımı yaşamın olduğu tüm alanlarda uygulanması gereken bir sistem olup rahat ve konforlu bir yaşamın elde edilebilmesi için yapılması gereken işlemlerden biridir.
ekb

Yangın yalıtımı yaşamın olduğu tüm alanlarda uygulanması gereken bir sistem olup rahat ve konforlu bir yaşamın elde edilebilmesi için yapılması gereken işlemlerden biridir. Konutlarda, iş yerlerinde, alışveriş merkezlerinde, spor salonlarında ve yangının çıkabilme olasılığının daha yüksek olduğu tüm alanlarda yapılmalıdır. Günümüz koşullarında yeni yapılan konutlarda yangın yalıtımı yapılmamış ise iskân verilmemektedir. Bu durumun zorunlu olması, inşaatçıların bu alana daha fazla önem vermelerini gerektirmiş ve yeni yapılan konutların yaşam alanları değerlendirmesinde daha başarılı olmalarını sağlamıştır.

Yangın yalıtımı nasıl yapılır?

Binaların iç ve dış cepheleri yapılırken yangın tehlikesine karşı korunması amacıyla yalıtım yapılır. Bazı malzemeler yanmaya daha dayanıklı oldukları için bu malzemeler kullanılmaktadır. Sınıf olarak yangına karşı dayanıklılık gücü düşükten yükseğe göre şu şekilde sınıflandırılmaktadır;

A1 Sınıfı: Kum, çakıl, alçı, beton, tuğla, seramik, cam yünü, taş yünü, perlit.
A2 Sınıfı: Organik bağlayıcılı cam yünü ve taş yünü.
B1 Sınıfı: Alçı-karton plaka, çimentolu odun talaşı, yanma geciktiricili katkılı polistiren ve poliüretan köpük.
B2 Sınıfı: Ahşap, silikon derz dolgusu, polistiren ve poliüretan köpük.
B3 Sınıfı: Ahşap talaşı, kâğıt vb.

Yangın yalıtımının yapılmasında en önemli detaylar; yapının dekoratif anlamda bozulmasına neden olmamak, yapının fonksiyonel özelliklerini bozmamak ve yaşam alanlarını kısıtlayacak malzemelerin kullanımından uzak kalmak gibi inceliklerdir.

Yangın yalıtımı yaptırmanın avantajları

Yaşam alanlarında güven içinde yaşamak ve herhangi bir tereddüte kapılmamak için güvenlik tedbirlerinin tam anlamda alınması gerekmektedir. Bu güvenlik tedbirleri arasında yer alan ve henüz inşaat halindeyken uygulanması daha sağlıklı olan yangın yalıtımı, insan hayatına daha fazla değer katmaktadır. Günümüzde yeni yapılan konutlarda bu özelliğin olması şart koşulmakla birlikte konut almak isteyenlerin de bu konuda daha hassas davrandıkları bir gerçektir.

E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.