Sıvaterm Ekolojik Isı Yalıtım Sıvası Teknik Analizi

Sıvaterm Ekolojik Akıllı Sıva Avantajları

Yapısı

Sıvaterm Yalıtım Sıvası, içerisinde bor ve genleştirilmiş mineraller barındıran kuru forma sahip toz grubu sınıfındaki ekolojik sıvadır. Özel formülize edilmiş bileşiminde insan sağlığına zararlı kimyasal ya da kanserojen hiçbir madde bulunmaz.

 

Yoğunluk

299 kg/m³ yoğunluğa sahiptir. Normal çimentonun 5’te biri ağırlığındadır. Bu sayede binaya fazladan yük bindirmez. İç ve dış kaba sıvada Sıvaterm kullanılacağı proje çizimini yapacak statik mühendisine bildirilirse , buna göre yapılacak projede kolonlar ve kirişler incelir, kullanılacak demir, çimento gibi malzemelerin miktarı azalır.

 

Ömrü

Sıvaterm, dünyadaki en uzun ömürlü yalıtım malzemesidir. Ömrü binanın ömrüne eşittir. Bu süre yeni yapılan projelerde kaba sıva yerine kullanıldığında geçerli olduğu gibi eski binalarda dış cephe mantolama işleminde uygulandığında da geçerlidir.

 

Isı Yalıtımı ve Enerji Tasarrufu Performansı

0,052W/mK ısı iletkenlik katsayısı ile yüksek performanslı bir malzemedir. Hem ısıtmada hem de soğutmada %60’a kadar enerji tasarrufu sağlar.

 

Yanıcılık

A1 yanıcılık sınıfında hiç yanmaz malzemedir. Kusursuz bir yangın yalıtımı yapar. Hem yanmaz hem de ısı geçirmez olması sebebiyle apartmanlarda her hangi bir dairede çıkacak yangının hem diğer dairelere sıçramasını önler hem de sıcaklığın diğer dairelerden hissedilmesinin önüne geçer.

 

Ses Yalıtımı

35 db (3 cm / 500 hz) ses yalıtım kapasitesi ile kaliteli bir ses yalıtımı yapar. Dışarıdan gelecek gürültüyü tamamen keser. İç cephede uygulandığında daireler arası ve odalar arası sesi kesmede çok etkilidir.

 

Su Yalıtımı

Sıvaterm su geçirmez bir üründür. Bu özelliği sayesinde çatı izolasyon malzemesi olarak da kullanılabilmektedir.

 

Su Buharı Geçirgenliği / Nefes Alabilirliği

Sıvaterm Ekolojik Isı Yalıtım Sıvası düşük difüzyon direnci ile nefes alan bir malzemedir. Nefes alma özelliği sayesinde de duvarlarda küf, nem ve bakteri oluşumunu engeller, uygulandığı mekanlara sağlıklı ve konforlu bir atmosfer sağlar.

 

Yapışma Mukavemeti

1,6 N/mm² yapışma mukavemetine sahip olan bir malzemedir. Bu üstün yapışma özelliği Sıvaterm’i uygulamayı oldukça kolaylaştırır. Aynı zamanda uygulandığı zemine uzun yıllar sorunsuz bir şekilde tutunmasını sağlar.

 

Uyguluma

Sıvaterm Isı Yalıtım Sıvası uygulaması oldukça kolay bir malzemedir. Normal sıvayı uygulayabilen her usta, aynı metodlar ile Sıvaterm’i de uygulayabilir. Ayrıca Sıvaterm normal sıvadan 5 kat hafif olduğundan ve yapışma mukavemeti çok daha yüksek olduğundan dolayı, uygulaması da normal sıvadan çok daha kolaydır.

 

Kullanım Alanları

Sıvaterm Ekolojik Yalıtım Sıvası hem iç hem dış cephede kullanılabilen bir üründür. Aynı anda hem ısı yalıtımı, hem ses yalıtımı , hem de su yalıtımı yaptığı için bu üç izolasyon çeşidinden bir veya birkaçının gerekli olduğu her yerde tercih edilebilir.

 

Yeni projelerde hem iç hem dış cephede kaba sıvanın yerine kullanılabilen bir sıvadır. İç cephede taban ve tavanda da kullanıldığında yalıtım özelliğinden en üst düzeyde yararlanılmış olur. Aynı şekilde yeni projelerde su geçirmezlik özelliği dolayısıyla çatı izolasyon malzemesi olarak da kullanılabilir.

 

Dış cephe kaplama veya dış cephe mantolama olarak adlandırdığımız, eski binalara yapılan klasik mantolama işlemi için de Sıvaterm Sıva doğru üründür. Yüzeyi temizlendikten sonra, SIVATERM ile sıvanan binanın mantolama işlemi tamamlanmış olur.

 

Maliyet

Sıvaterm Yalıtım Sıvası yüksek performanslı yalıtımı ciddi maliyet avantajı ile birlikte sunan bir üründür. Sadece ürün fiyatı olarak değil, uygulamada sağladığı kolaylıklarla da binanın yapım aşamasından dış cephe mantolamaya kadar pek çok alanda ekstra maliyet avantajı sağlar.

 

Sıvaterm’in sağladığı maliyet avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz

 

• Mudaili olabilecek sıvalar içerisinde , yalıtım performansı olarak kendisine yakın ürünler arasında en uygun maliyetli üründür.
• Yeni yapılan projelerde kaba sıva yerine kullanıldığında kaba sıva maliyetinden kurtarır.
• Yeni yapılan projelerde kaba sıva yerine kullanılacağı zaman bims, gazbeton gibi pahalı duvar elemanları kullanma ihtiyacını ortadan kaldırır.
• Yeni yapılan projelerde kaba sıva yerine kullanılacağı zaman binaya binecek yük düşeceğinden; kolonlar ve kirişler incelir, kullanılacak demir, çimento gibi malzemelerin miktarı azalır. Bu da çok ciddi maliyet avantajı demektir.
• Dış cephe mantolamada Sıvaterm kullanılacağı zaman, m² başına düşen malzeme maliyeti klasik mantolama malzemelerine oranla çok daha ucuz olur.
• Dış cephe mantolamada Sıvaterm kullanıldığında tek seferde uygulama biteceği için m² başına düşen işçilik maliyeti klasik mantolama işçilik maliyetine oranla çok daha ucuz olur.