Ses Yalıtımı

 

Ses yalıtımı mekanlarda oluşan rahatsız edici seslerin kesilmesi için kullanılan bazı izolasyon malzemeleri ile yapılan bir işlemdir. Binalarda, mağazalarda, iş merkezlerinde,kültür merkezlerinde, tiyatro salonlarında, sinema salonlarında, stüdyo, ses kayıt odaları, hastane odaları gibi yerler başta olmak üzere yaşamın olduğu tüm alanlarda uygulanan bir sistemdir.

 

Artan şehir trafiği, insan nüfusu, makineler vs. seslerin rahatsızlık verecek seviyeye erişmesine neden olmaktadır. Sesler, dalgalar halinde yayılan ve cisimlerin titreşmesi ile oluşan bir tür enerjidir. İletişimde sesler çok önemlidir, ikili iletişimlerde kişilerin birbirlerini anlayabilmesi için seslere ihtiyaç duyulur. Ancak tek seslerin iletişimde çıkmadığını da düşünmek gerek. Üst katta kalan komşuların ayak sesleri, çocuk sesleri, caddelerden geçen arabalar, fabrikalarda çalışan makineler de ses çıkartır ve bu sesler “rahatsız edici sesler” olarak tanımlanırlar. Rahatsız edici seslerin engellenmesi, daha sağlıklı iletişim alanlarının oluşmasını sağlamakla birlikte daha kaliteli yaşama sahip olmayı da sağlar. Bu yüzden ülkemizde yasal olarak ses yalıtımı yapılması zorunlu hale getirilmiştir.

 

Binalarda ses yalıtımı

 

Binalar, gündelik olarak en çok kullanılan alanlardır. Bu alanlar, yaşam alanı olarak kullanıldığı için rahat etmek kişilerin en doğal haklarıdır. Bu alanlarda yapılan ses yalıtımı 3 farklı şekilde kendini gösterir. Bunlar;

 

  • Tavan ses yalıtımı
  • Duvar ses yalıtımı
  • Zemin ses yalıtımı

 

3 alanda yapılan yalıtım sayesinde daha rahat bir yaşamın sağlanabildiği apartmanlarda bu işlemi yaptırırken alanında uzman ve deneyimli bir firmadan destek almak da son derece önemlidir. Eski veya yeni inşaatlarda uygulanabilen yalıtım ile daha kaliteli yaşamın ortaya çıkacağı bir kesinliktir.

 

Tavan ses yalıtımı

 

Üst komşuların topuk sesleri, konuşmaları veya çalıştırılan makinelerden çıkan seslerin alt katta oturan aileye rahatsızlık vermemesi için tavan ses yalıtımı yapılması gerekmektedir. Bu işlem için kullanılan malzemelerin sağlıklı şekilde seçilmesi gerekmektedir.

 

Duvar ses yalıtımı

 

“Ortak komşu duvarı ses yalıtımı” olarak da adlandırılan bu işlemdeki amaç, yan tarafta oturan komşunun evinden çıkan sesin içeriye gelmesini engellemek ve içeride oluşan seslerin de komşu eve ulaşmasını engellemektir.

 

Zemin Ses yalıtımı

 

Tavan ses yalıtımında olduğu gibi zemin ses yalıtımındaki amaç ise alt kattaki komşuyu rahatsız etmemektedir. Bu alanda kullanılan malzemeler; kauçuk sünger, akustik karo halı ve benzeri ürünlerdir.