Mantolama

 

Mantolama binaların dış cephelerine uygulanan ısı yalıtımı tekniklerinden biri olup binaların fiziği yapısı açısından en sağlıklı yöntemdir. Yeni veya eski binalarda uygulanabilen bu sistem sayesinde içerideki ısı enerjisinin korunması sağlanır, suya karşı daha dayanıklı yapıların oluşması sağlanır ve böylelikle yıllık ülke bazında kullanılan enerjinin daha az seviyeye inmesi sağlanır.

Enerji tüketimini minimum seviyeye düşürmek demek, daha az ısınmak veya ortamın yeteri kadar ısıyı almasına engel olmak değildir, bilakis “az enerji ile çok ısı” demektir. Binalarda ısı yalıtımı; içten, dıştan ve sandviç olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanarak yapılır. Isı köprülerinin oluşumuna engel olmak ve yalıtımın süreklilik sağlamasını oluşturmak amacıyla kullanılan bu üç yöntemden en uygun olanı mantolama uygulamasıdır.

 

Mantolamanın avantajları nelerdir?

 

Binalar, insan hayatında en önemli yer tutan yaşam yerleridir. Gerek konutlar ve gerekse de iş yerleri de bina olarak adlandırılmaktadır. Bu alanlarda yapılacak mantolamanın, insan hayatına değer kattığını bilmek gerekiyor. Peki, kendinden bu kadar söz ettiren ve yasal olarak zorunlu hale getirilerek yapılan konutlarda vergi indirimi uygulanmasına neden olan mantolamanın avantajları nelerdir?

  • Betormane yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşumunu engeller,
  • Binayı saran malzemelerde, zaman içinde aşınmalar meydana gelse de çatlaklıklardan dolayı meydana gelecek enerji kaybını önler,
  • Dış cephe uygulaması olduğu için doğa olaylarına karşı dış cepheyi korur,
  • Yoğuşma riskini en az seviyeye indirir,
  • Tekniğine uygun olarak yapılan mantolama, %50 dolayında ısı tasarrufu sağlar,
  • Mantolamanın yapıldığı binalarda, tüm dairelerde ısı eşit şekilde yayıldığı için enerji tasarrufu sağlar,

 

Mantolama nerelere yapılır?

 

 

Yaşam alanı olarak kullanılan tüm yapılarda kullanılabilen mantolama; binaların dış cephelerine, çatıya, toprak temaslı mahallere, katları birbirinden ayıran döşemelere, depo veya garaj gibi ısıtılmayan yerlere bakan bölümlerde uygulanır.

 

En iyi sonuçlar için arayın

 

Sıvaterm binaların dış cepheleri ve iç cepheleri alanında uzman kadroya sahip bir firma olup uzun yılların deneyimine sahip bir isimdir. Firmamıza iletişim numaramızdan ulaşarak mantolama fiyatları hakkında detaylı bilgi alabilir, destek talebinde bulunabilirsiniz.