Isı Yalıtım Sıvası
Isı yalıtımı, son yıllarda devletin getirdiği zorunluluk yasaları, enerji tasarrufu sağlaması ve vergi avantajlarını getirmesiyle birlikte popülarite kazanmaya başladı.
ekb

Isı yalıtımı, son yıllarda devletin getirdiği zorunluluk yasaları, enerji tasarrufu sağlaması ve vergi avantajlarını getirmesiyle birlikte popülarite kazanmaya başladı. Tabii ki inşaat sektöründe yaşanan bu hareketlilik, beraberinde bazı tartışmaların da yaşanmasına neden oldu. Yalıtım yapmada kullanılan organik ve inorganik yalıtım malzemelerinin uygulama tekniklerinin farklılık göstermesi bu tartışmalara neden olmuştur. Isı yalıtımı sektöründe bu tür tartışmalar yaşanırken ısı yalıtım sıvası da tartışma konularının en önemli nedenlerinden biri olmayı başardı.

Yapılarda enerji tasarrufunu sağlamak, iç mekânlarda ısı seviyesini sabitlemek ve sağlıklı bir hayat yaşamak için yapılması zorunlu olan bir işlemdir. Yapıların dışından veya içinden yapılan yalıtım ile sadece ısının korunması sağlanmaz, aynı zamanda inşaat demirlerinin de daha uzun ömürlü olması ve su yalıtımı sağlanır. Tüm bunlarla birlikte insan yaşamanın kalitesi artırılmış olur.

Mantolama sıvası kullanırken nelere dikkat etmek gerekir?

Doğal ısı yalıtım sıvası, piyasada en çok kullanılan malzemelerdendir. Bu malzeme, yapısında bulunan gözenekler ve doğal agregalar sayesinde, uygulama alanında sadece ses yalıtımı yapmayı sağlamakla kalmaz aynı zamanda ses ve ısı yalıtımı yapma imkânı da sunar. Kolon, kiriş, kaba ve ince sıvada; tuğla, bims ve gazbeton gibi malzemelerin yapıştırılmasında kullanılabilen ısı yalıtım sıvası, kolay uygulanabilir özelliklere sahip olduğundan bu alanla ilgilenenlerin en çok tercih ettikleri üründür.

Dış mekânlarda ısı yalıtımı yapılırken kullanılacak malzemelerin seçiminde uzman kişilere danışmak en doğrusu olacaktır. Dünya genelinde üretimi ile nam salmış markaları kullanmak, hem ekonomik olması açısından faydalı olacak hem de uygulamada herhangi bir zorluk yaşanmamasını sağlayacaktır.

Yalıtım yaparak doğal hayat korunabilir

Yaşamın dengede kalabilmesi için enerji sarfiyatlarının en az seviyeye inmesi gerekmektedir. Dünyanın belli bir ahenk içinde olması ve insanların da bu ahenkten yararlanırken dengeyi koruyabilmeleri çok önemlidir. Petrol, doğal gaz, kömür vb. fosil yakıtların tüketiminin azalması demek, enerji rezervlerinin korunması ve doğaya zarar veren emisyon oranının düşmesi demektir. Basit bir mesele gibi görünse de binalarda ısı yalıtımı yapmakla en başarılı şekilde doğa korunabilir, enerji rezervlerinin daha uzun süre insana hizmet etmesi sağlanabilir.

Binalarda kullanılan bazı malzemeler yardımı ile uygulanan ısı yalıtımının birçok yönden avantajı bulunmaktadır. Enerjinin günümüzde en çok kullanıldığı alanlar binalardır ve binalarda da enerji bölünmesi yapıldığında %76’lık bölümünün ısı enerjisi olduğu görülmektedir. Türkiye’de 19 milyon konut olmasına rağmen yalıtım yapılan konut oranı sadece bu rakamın %15’idir. Bu da hem ülke ekonomisi açısından hem de bireylerin ekonomisi açısından büyük masrafların oluşmasına neden olmaktadır. Isı enerjisinde kullanılan doğal gaz, ithal edilen bir enerjidir. Dolayısı ile tasarruf yapmak amacı ile ısı yalıtımı yapılmayan alanların büyük oranda israfa neden oldukları görülmektedir.

Enerji tüketimi için ısı yalıtımı

Isı yalıtım sıvası 
(mantolama sıvası) avantajları

Kanuni olarak konutlarda, iş merkezlerinde ve akla gelebilecek tüm yaşam alanlarında enerji tasarrufu sağlamak adına yasal olarak ısı yalıtımı yapılması zorunludur. Bunun zorunluluk olmasının dışında bir de avantajlı yönlerini değerlendirmek gerekir. Mesela evde kullanılan doğalgaz faturasının daha düşük gelmesi ve evde yaşayanların soğukla karşı karşıya kalmamaları için yalıtım yaptırmaları gerekmektedir. Bununla birlikte ses yalıtımı yapmaya da elverişli olan ısı yalıtım (mantolama) sıvası sayesinde komşulardan gelen seslerden rahatsızlık duyma gibi sorunlar da ortadan kalkmaktadır. Tüm bu nedenler bir araya getirildiğinde avantajlarının çok daha fazla olduğu görülecektir. Tabii ki tüm bunları belirtmenin yanında malzeme alışverişinde ve uygulamada uzman olan bir firma ile çalışmak çok daha avantajlı olacaktır.

Yasal zorunluluk olarak yapılması şart koşulan ısı yalıtımı alanında başarılı çalışmalara imza atan ve sektörün referans belirleyici ismi haline gelen Sıvaterm’i arayarak, ısı yalıtımı alanında kaliteli sonuçları elde edebilirsiniz. Firmamız, yılların deneyimine sahip profesyonel kadrosu ile alanda inceleme ve ölçümlerde bulunduktan sonra yapıya uygun malzemeleri seçerek uygulamaya geçmektedir. Yalıtım hakkında daha fazla bilgi almak ve destek talebinde bulunmak için iletişim numaramızdan firmamıza ulaşabilirsiniz.

E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.