Isı Yalıtım Sıvası

 

Isı yalıtımı, son yıllarda devletin getirdiği zorunluluk yasaları, enerji tasarrufu sağlaması ve vergi avantajlarını getirmesiyle birlikte popülarite kazanmaya başladı. Tabi ki inşaat sektöründe yaşanan bu hareketlilik beraberinde bazı tartışmaların da yaşanmasına neden oldu. Yalıtım yapmada kullanılan organik ve inorganik yalıtım malzemelerinin uygulama tekniklerinin farklılık göstermesi bu tartışmalara neden olmuştur. Isı yalıtımı sektöründe bu tür tartışmalar yaşanırken ısı yalıtım sıvası da tartışma konularının en başlıca nedenlerinden biri olmayı başardı.

 

Peki, mantolama sıvası kullanırken hangi özelliklere dikkat etmek gerekir?

 

Doğal ısı yalıtım sıvası, piyasada en çok kullanılan malzemelerdendir. Bu malzeme, yapısında bulunan gözenekler ve doğal agregalar sayesinde, uygulama alanında sadece ses yalıtımı yapmayı sağlamakla kalmaz aynı zamanda ses ve ısı yalıtımı yapma imkanı da sunar. Bütün yapıların dış cephe yüzeylerinde kullanılabilen, kolon, kiriş, kaba ve ince sıvada, tuğla, bims ve gazbeton gibi malzemelerin yapıştırılmasında kullanılabilen ısı yalıtım sıvası, kolay uygulanabilir özelliklerine sahip olup, bu alanla ilgilenenlerin en çok tercih ettikleri üründür.

 

Dış mekanlarda ısı yalıtımı yapılırken kullanılacak malzemelerin seçiminde uzman kişilere danışmak en doğrusu olacaktır. Dünya genelinde üretimi ile nam salmış markaları kullanmak, hem ekonomiklik açısından faydalı olacak hem de uygulamada herhangi bir zorluk yaşanmadan kolaylıkla alanlarda kullanılacaktır.

 

Isı yalıtım sıvası (Mantolama sıvası) avantajları nelerdir?

 

Kanuni olarak konutlarda, iş merkezlerinde ve akla gelebilecek tüm yaşam alanlarında enerji tasarrufu sağlamak adına yasal olarak ısı yalıtımı yapılması zorunludur. Bunun zorunluluk olmasının yanında bir de avantajlı yönlerini de değerlendirmek gerekir. Mesela evde kullanılan doğalgaz faturasının daha düşük gelmesi için, evde yaşayanların soğukla karşı karşıya kalmamaları için yalıtım yaptırmaları gerekmektedir. Bununla birlikte ses yalıtımı yapmaya da elverişli olan ısı yalıtım (mantolama) sıvası sayesinde komşulardan gelen seslerden rahatsızlık duyma gibi sorunlar da ortadan kalkmaktadır. Tüm bu nedenleri bir araya getirildiğinde avantajlarının çok daha fazla olduğu görülecektir. Tabi tüm bunları belirtmenin yanında malzeme alışverişinde ve uygulamada uzman olan bir firma ile çalışmak çok daha avantajlı olacaktır.

 

Malzeme satışı ve uygulamada uzman firma Sıvaterm’i arayarak en iyi çözümleri en uygun fiyattan alabilirsiniz.