Dış Cephe Mantolama
Mantolama binaların dış cephelerine uygulanan ısı yalıtım tekniklerinden biri olup binaların fiziki yapısı açısından en sağlıklı yöntemdir.
ekb

Mantolama binaların dış cephelerine uygulanan ısı yalıtım tekniklerinden biri olup binaların fiziki yapısı açısından en sağlıklı yöntemdir. Yeni veya eski binalarda uygulanabilen bu sistem sayesinde içerideki ısı enerjisinin korunması ve suya karşı daha dayanıklı yapıların oluşması sağlanır. Böylelikle de ülke bazında yıllık kullanılan enerjinin daha az seviyeye inmesi sağlanır.

Enerji tüketimini minimum seviyeye düşürmek demek, daha az ısınmak veya ortamın yeteri kadar ısıyı almasına engel olmak demek değildir. Aksine “az enerji ile çok ısı”demektir. Binalarda ısı yalıtımı; içten, dıştan ve sandviç olmak üzere 3 farklı yöntem uygulanarak yapılır. Isı köprülerinin oluşumuna engel olmak ve yalıtımın süreklilik sağlamasını oluşturmak amacıyla kullanılan bu üç yöntemden en uygun olanı mantolama uygulamasıdır.

Mantolamanın avantajları nelerdir?

Binalar, insan hayatında en önemli yeri tutan yaşam yerleridir. Gerek konutlar ve gerekse de iş yerleri bina olarak adlandırılmaktadır. Bu alanlarda yapılacak mantolamanın, insan hayatına değer kattığını bilmek gerekiyor. Peki, kendinden bu kadar söz ettiren ve yasal olarak zorunlu hale getirilerek konutlarda yapılan vergi indirimi uygulanmasını sağlayan mantolamanın avantajları nelerdir?

  • Betonarme yapı elemanlarını tamamen yalıtarak ısı köprülerinin oluşumunu engeller.
  • Binayı saran malzemelerde zaman içinde aşınmalar meydana gelse de çatlaklıklardan dolayı meydana gelecek enerji kaybını önler.
  • Dış cephe uygulaması olduğu için doğa olaylarına karşı dış cepheyi korur.
  • Yoğuşma riskini en az seviyeye indirir.
  • Tekniğine uygun olarak yapılan mantolama, %50 dolayında ısı tasarrufu sağlar.
  • Mantolamanın yapıldığı binalarda tüm dairelere ısı eşit şekilde yayıldığı için enerji tasarrufu sağlanır.

Dış cephe mantolama

Dış cephe mantolama enerji tasarrufunu sağlamak için yapılması gereken zorunlu bir işlemdir. Enerji giderlerinin ülkemizde her geçen gün daha da arttığı günümüzde, enerji ihtiyacının %75’lik bölümü ithal edilmektedir. Bu oranın ısıtma ve soğutma bazında konutlarda kullanımı ise %30 civarındadır. Dolayısı ile enerji tasarrufu yapmak ve aynı zamanda yaşam alanlarının sıcaklığını koruyabilmek için dış cephe ısı yalıtımı yapılması hem zorunluluk hem de bir gerekliliktir.

Ülkemizde son yapılan araştırmaya göre 19 milyon konut bulunmakta ve maalesef bunların sadece yüzde 15’inde dış cephe izolasyonu uygulanmıştır. Konut rakamları ile ısı yalıtım yapılan konut rakamları kıyaslandığında büyük ölçüde enerji israfının yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Hükümetin son olarak çıkarttığı yasa ile eski ve yeni binalarda ısı yalıtımı yapılması zorunlu hale getirilmiş, teşvik etmek amacıyla da dış cephe mantolama yapan konut sahiplerinden daha düşük vergi alınması kararlaştırılmıştır.

Mantolama nerelere yapılır?

Yaşam alanı olarak kullanılan tüm yapılarda kullanılabilen mantolama; binaların dış cephelerine, çatıya, toprak temaslı mahallere, katları birbirinden ayıran döşemelere, depo veya garaj gibi ısıtılamayan bölümlerde uygulanır.

Dış cephe izolasyonu neden önemlidir?

Evlerde kullanılan beyaz eşyalar, en çok enerji tüketen araçlardır. Türkiye halkı olarak bu alanda bilgi sahibi olmayı başardık ve “A sınıfı”, “A Plus sınıfı” elektronik eşyaları almaya başladık. Fakat enerji israfının olduğu tek alan bu alan olmamakla birlikte, ısı yalıtımında daha büyük israfların yapıldığı aşikâr olmasına rağmen henüz bu bilinç halk arasında yerleşik duruma geçmedi. Aslında dış cephe mantolama yaparak enerji tasarrufunu daha büyük seviyelere çıkartmamız mümkündür.

E-Bülten
Haberdar Olun!

Yeniliklerden, gelişmelerden ve kariyer fırsatlarından haberdar olmak için e-bültene abone olun.