Dış Cephe Mantolama

 

Dış cephe mantolama enerji tasarrufunu sağlamak için yapılması gereken zorunlu bir işlemdir. Enerji giderlerinin ülkemizde her geçen gün daha da arttığı günümüzde, enerji ihtiyacının %75’lik bölümü ithal edilmektedir. Bu oran, ısıtma ve soğutma bazında konutlarda kullanımı ise %30 civarındadır. Dolayısı ile enerji tasarrufu yapmak ve aynı zamanda yaşam alanlarının sıcaklığını koruyabilmek için dış cephe ısı yalıtımı yapılması hem zorunluluk hem de bir gerekliktir.

 

Ülkemizde, son yapılan araştırmaya göre 19 milyon konut bulunmakta ve maalesef bunların sadece yüzde 15’inde dış cephe izolasyonu uygulanmıştır. Konut rakamları ile ısı yalıtım yapan konut rakamları kıyaslandığında büyük ölçüde enerji israfının yapıldığı ortaya çıkmaktadır. Hükümetin son olarak çıkarttığı yasa ile eski ve yeni binalarda ısı yalıtımı yapılması zorunlu hale getirilmiş, teşvik etmek amacıyla da dış cephe mantolama yapan konut sahiplerinden daha düşük vergi alınması kararlaştırılmıştır.

 

Dış cephe izolasyonu neden önemlidir?

 

Evlerde kullanılan beyaz eşyalar, en çok enerji tüketen araçlardır, Türkiye halkı olarak bu alanda bilgi sahibi olmayı başardık ve “A sınıfı”, “A Plus sınıfı” elektronik eşyaları almaya başladık. Fakat enerji israfının olduğu tek alan bu alan olmamakla birlikte ısı yalıtımında daha büyük israfların yapıldığı aşikar olmasına rağmen henüz bu bilinç, halk arasında yerleşik duruma geçmedi. Aslında dış cephe mantolama yaparak, enerji tasarrufunu daha büyük seviyelere çıkartmamız mümkündür.

 

Dış cephe yalıtımı faydaları nelerdir?

 

  • İzolasyon yapılmış konutlarda %50 oranında enerji tasarrufu sağlanır,
  • Sağlanan bu enerji tasarrufu ile 2,5 yıl içerisinde maliyeti karşılanabilir,
  • Betonarme elemanlarının korozyona maruz kalmasını engellemekle birlikte su yalıtımı da yapar,
  • Konutların veya yalıtımın yapıldığı diğer yapıları ayakta tutan inşaat demirlerinin zaman içerisinde paslanmaya maruz kalmasını engelleyerek yapıların daha uzun ömürlü olmasını sağlar,
  • Konutların bakım ve onarım maliyetlerini ciddi anlamda düşürür,
  • Vergide indirim sağlar.

 

Sivaterm ile görüşerek bilgi alın

 

Dış cephe izolasyon alanında yılların deneyim ve birikimine sahip olan firmamızın iletişim numarasından arayarak ısı yalıtımı hakkında detaylı bilgi alabilir, destek talebinde bulunarak daha tasarruflu enerji kullanımına adım atabilirsiniz.